Memorandum o spolupráci měst a obcí

alternativní trasa VRT

Uzavření memoranda o spolupráci obcí a měst, tedy konkrétně města Chlumec, krajského města Ústí nad Labem, obce Přestanov, Petrovice a Telnice, je dalším významným krokem, který nám může významně pomoci vyjednat co nejlepší podmínky vedení VRT.

Memorandum je výsledkem přibližně roční snahy starostky JUDr. Veroniky Srnkové a radní Mgr. Edny Řehákové řešit co nejšetrnější trasu vedení Krušnohorského tunelu, který má být součástí vysokorychlostní trati (VRT) v katastru našeho města a jeho okolí. V průběhu roku 2023 došlo k několika společným jednáním se zástupci těchto měst a obcí (včetně pana primátora města Ústí nad Labem Petra Nedvědického) od státní hranice Německo až k městu Ústí nad Labem, které vyústilo v poměrně široký konsensus ohledně alternativní trasy vedení VRT oproti variantě, kterou předložila Správa železnic (tedy portál Krušnohorského tunelu mezi Stradovem a Chlumcem). Návrh memoranda připravila advokátní kancelář, která zastupuje naše město v problematice vedení VRT Frank Bold Advokáti. Návrh alternativní šetrnější trasy vedení VRT, která odsouvá navrhovaný portál Krušnohorského tunelu, co nejdále od Stradova/Chlumce, nechalo rovněž vypracovat vedení města Chlumec od společnosti PRO CEDOP s.r.o. Memorandum se do konce roku postupně předkládá ke schválení zastupitelstvům, přičemž naše zastupitelstvo jej schválilo 13.12.2023.

Co takové memorandum vlastně znamená? Ne nadarmo se říká, že v jednotě je síla. Jeho uzavření by mohlo výrazně posílit vyjednávací pozici města Chlumec v problematice VRT jako takové, neboť už nejde pouze o občany města Chlumce, ale memorandum sdružuje přes 100 tisíc obyvatel. Všechny jeho členy, tedy i celé město Ústí nad Labem bude v jednáních souvisejících s přípravou a realizací VRT s příslušnými orgány, tj. Správou železnic, Ministerstvem dopravy či Ústeckým krajem, a jakýmikoliv dalšími relevantními aktéry společně zastupovat jedna osoba, a to starostka města Chlumec Veronika Srnková. První důležité jednání a představení požadavků měst a obcí vzešlých z memoranda se plánuje na 5.1.2024 s ministrem dopravy Martinem Kupkou. O výsledku tohoto jednání a ochotě pana ministra vyjít vstříc našim požadavkům vás budeme neprodleně informovat.

Memorandum o spolupráci měst a obcí

Memorandum o spolupráci měst a obcí.pdf
Typ souboru: PDF dokument, Velikost: 1,78 MB
Datum vložení: 18. 12. 2023 12:10